D20

2015.05.26 01:19

Aki esetleg még nem látott ilyet, elmondjuk, hogy bármilyen fura is az a térbeli forma, az egy dobókocka. Méghozzá 20 oldalú! És lehet, meglehetősen kevesen találkoztak eddig vele, már jó ideje köztünk "gurul". 

Nagyjából a '70-es évek első felére tehető, amikor a klasszikus, könyv alapú szerepjátékok megszületőben voltak, hogy egy bizonyos Gary Gygax és Dave Anerson, két wisconsin-i kalandor fejéből kipattant a máig is milliókat meghódító "DnD" nevű szerepjáték. A "DnD", vagyis a "Dungeons and Dragons" (Labirintusok és Sárkányok) 1974-es, dobozos kiadása az első játék, ami ilyen speciális dobókockát használt.

Azóta is rengeteg dobozban fellelhető, társasjátékok, terep- figura- és kártyajátékok világát színesíti ez a különleges kiegészítő. Rengeteg színben kapható, akár áttetsző kiadásban is. Mint megannyi, apró drágakő, szinte vonza a tekintetet, a komoly elszánt játékosoknak pedig - ahogy egy póker rajongó ragaszkodik a saját zsetonjaihoz - külön, nagy becsben tartott kockakészlete van. 

De a térgeometria nem csupán a húsz oldalú kockákat fedezte fel a széles tömegek legnagyobb örömére. Az alábbi képen a mai napig használt összes dobókockatípust megtaláljuk. Létezik még 4, 8, 10, 12 oldalú is!
Az angol "dice" szó után a különböző kockákat, az oldalszámuknak megfelelően így is nevezik el: D4, D6, D8, D10, D12, és D20.

Szokták mondani, hogy "nincs új a nap alatt". Úgy tűnik, nem a DnD alkotói fedezték fel a D20-at! Íme az ékes bizonyíték, hogy a régi korok embere is meglátott valamit ezekben a fura alakzatokban. Ezen a képen egy archeológai lelet látható, Egyiptomból. Egy húsz oldalú kocka, i.e. 304 - i.e. 30 körüli időkből!

Vajon mire használták? :)